• Deals Store
  • Dollar Tree Espanol
  • Dollar Tree Canada
  • Corporate
Order by Phone 24/7: 1-877-530-TREE (8733)

Care Package Idea: Food Basics

Not only the homeless are dealing with the lack of basic food — the sluggish economy has left millions of Americans struggling with hunger. Care packages full of food and basic toiletries help serve vital needs for this group.

Here’s a few tips:
  • Packing items in zip-seal plastic bags makes them easier to stow in backpacks or duffel bags for people on the move.
  • Choose food items that are easy to transport, won't spoil, and offer some nutritional value.
  • Always add some basic hygiene items such as a toothbrush and toothpaste, plus some hand sanitizer to help keep germs at bay when there's no access to soap and water.

Download Project Sheet

Visit our Care Package and Fundraising Ideas page for more care package ideas!

Complete the Combo:

Delivery Options

Item Delivery Options
Each item in your cart shows delivery options based on that item's availability in a distribution center near you and its UPS shipping restrictions.

"In-Store Pickup" and "UPS Delivery" Displayed: this item can be shipped for FREE to your local Dollar Tree or Deals store, or you can choose to have this item shipped via UPS directly to you (shipping fees apply).

Only "In-Store Pickup" Displayed: this item can only be shipped for FREE to your local Dollar Tree or Deals store. This item is not available for UPS shipping due to shipping restrictions.

Only "UPS Delivery" Displayed: this item is only available to be shipped to your home or business via UPS (shipping fees apply). This item is currently out-of-stock in the distribution center that services your area and is not available to be shipped for free to your local Dollar Tree or Deals store.

"Out of Stock" Displayed: this item is currently out of stock and not available for ordering.

Larger Image

Assured Travel-Sized Scented Hand Sanitizers, 2-ct. Packs

SKU #:
121067

reviews
4.9 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 48 units)
Case Price:
$48.00 (48 units per case)

Contains 62% Ethyl alcohol to effectively kill 99.99% of germs without soap or water! Convenient size travels easily in purse, backpack, and car, plus it’s enriched with vitamin E beads so it’s gentle on the skin. Great for home, school, travel, conferences, and for resale in convenience stores and gift shops. Case includes 48 – 2-ct. packs of Assured™ 2-oz. travel-sized hand sanitizers assorted among strawberry, vanilla, and lemon fresh scents.
(48units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Assured Antibacterial Wet Wipes, 3-ct. Travel Packs

SKU #:
187423

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 30 units)
Case Price:
$30.00 (30 units per case)

Wipes away dirt and germs fast... and on the go! Germ-killing antibacterial 5¾x7½" wet wipes for hands and face are handy to keep in cars, offices, childcare facilities, schools, home, and so many other places and spaces — they’re convenient and easy to use anytime, and help keep germs and dirt under control. Case includes 30 – 3-packs of Assured™ Antibacterial Travel Wipes. Each pack contains 10 wipes.
(30units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

10-pc. Oral Care Kits

SKU #:
163454

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

Oral care kits are perfect for traveling. Each kit includes a toothbrush with plastic travel cap, 16.4-yds. of dental floss in a compact container, and 6 floss picks which also come in a handy plastic travel container. Also ideal for care packages, dental offices, and for resale in drug stores. Case includes 36 – 10-pc. Oral Care Kits.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Dr. Fresh Travel Toothbrush with Crest Toothpaste

SKU #:
877366

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 4 units)
Case Price:
$36.00 (36 units per case)

Perfect travel set! Brush with plastic cover and a 0.85-oz. travel-sized tube of Crest® toothpaste come conveniently packed in a zipper-close plastic pouch. Set is ideal for resale in gift shops, hospitals, and hotel convenience centers. Case includes 36 Dr. Fresh® travel toothpaste and toothbrush sets.



Don’t need a full case? This item is also available in smaller quantities!
(36units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.
Handling fee applies.

Handling?

When you purchase individual units of a product, a handling fee will be applied to each unit. You can eliminate the per-unit handling fees by upgrading to a case.


Larger Image

Men’s Speed Stick Fresh-Scent Antiperspirant Deodorant, 2 oz.

SKU #:
878614

reviews
4.1 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Strong odor protection that lasts all day! It has a clean, masculine fresh scent to keep you smelling great all day. Plus, it has antiperspirant to help keep you dry. Ideal for care packages, care facilities, gyms, and resale. Case includes 12 – 2-oz. sticks of Mennen® Speed Stick® Fresh Antiperspirant Deodorant.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Lady Speed Stick Invisible Dry Shower Fresh Deodorant, 1.4 oz.

SKU #:
878616

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Dare to wear black! New formula provides powerful protection all day against odor and perspiration with a clean shower fresh scent. Plus it stays on clear to eliminate unsightly white streaks on clothing. Case includes 12 – 1.4-oz. containers of Lady Speed Stick® Invisible Dry® antiperspirant deodorant with a shower fresh scent.

 

(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Crystal Geyser 16.9-oz. Natural Alpine Spring Water, 6-ct. Packs

SKU #:
841103

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 4 units)
Case Price:
$4.00 (4 units per case)

Natural Alpine Spring Water™ is bottled at the source to maintain freshness for a clean, refreshing taste! Bottled water is a great item for parties, outdoor events, lunches, and resale in convenience stores, vending machines, concession stands, and gyms. The 16.9-oz. size is perfect for adding powdered drink mixes, too. Case includes 288 – 6-ct. packs of Crystal Geyser® 16.9-oz. bottles of Natural Alpine Spring Water™.
(4units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Pampa Instant Coffee, 2.82-oz. Jars

SKU #:
18937

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 6 units)
Case Price:
$6.00 (6 units per case)

Never go without coffee again! Just add hot water to these coffee granules for a quick pick me up — no coffee maker needed. Perfect for offices, food pantries, shelters, campgrounds, and resale. Also great for cooking to add depth to chocolate recipes and baking. Case includes 6 – 2.82-oz. jars of Pampa® Instant Coffee.
(6units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Brunswick Tuna Salad with Crackers, 3-oz. Kits

SKU #:
210264

reviews

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Convenient and ready to eat! Each kit includes a 3-oz. easy-open can of pre-mixed tuna salad, 5 crackers, and a plastic spreader. Perfect for eating on the go, school lunches, or resale in snack machines, convenience stores, and cafeterias. Case includes 12 Brunswick® 3-oz. Tuna Salad with Crackers Kits.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Brunswick Chicken Salad with Crackers, 3-oz. Kits

SKU #:
210262

reviews

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Convenient and ready to eat! Each kit includes a 3-oz. easy-open can of pre-mixed chicken salad, 5 crackers, and a plastic spreader. Perfect for eating on the go, school lunches, or resale in snack machines, convenience stores, and cafeterias. Case includes 12 Brunswick® 3-oz. Chicken Salad with Crackers Kits.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Lance ToastChee Crackers, 6-Pack Boxes

SKU #:
952649

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

Rich ’n’ creamy peanut butter and cheese crackers make great snacks for lunches, break rooms, or charity events! Each pack contains 4 crackers. Case includes 24 – 6-pack boxes of Lance® ToastChee® peanut butter and cheddar cheese crackers.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Lance Nip Chee Sandwich Crackers, 6-ct. Packs

SKU #:
952651

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

Zesty cheddar cheese meets a crispy, savory cracker delicious flavor combination! Nip Chee sandwich crackers are made with real cheddar cheese, contain no preservatives, and have zero trans fat. They’re perfect for lunches, sport snacks, snack machines and break rooms, or charity events. Plus, they’re ideal for resale in convenience stores and gift shops. Case includes 24 – 6-pack boxes of Lance® Nip Chee™ Crackers, 4 crackers per pack.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

J.R. Dippers Cheese Dip & Sticks, 5-ct. Packs

SKU #:
185620

reviews
4.5 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Made with real cheese, only 70 calories a pack, and doesn’t need refrigeration — the perfect snack while on-the-go! Each individual pack contains 5 cracker sticks and a separate compartment of cheese. Great for school lunches, kid’s parties, prize boxes, day care snacks, and resale. Case includes 12 – 5-ct. tearable packs of J.R. Dippers® Cheese Dip & Sticks.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

J.R. Dippers Cheese Dip & Pretzels, 5-ct. Packs

SKU #:
185612

reviews
4.7 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Made with real cheese, only 70 calories a pack, and doesn’t need refrigeration — the perfect snack while on-the-go! Great for school lunches, kid’s parties, prize boxes, day care snacks, and resale. Case includes 12 – 5-ct. tearable packs of J.R. Dippers® Cheese Dip & Pretzels.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Lance Salted Snack Peanuts, 5-ct. Packs

SKU #:
112126

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 28 units)
Case Price:
$28.00 (28 units per case)

Fresh roasted and salted peanuts make for a perfectly satisfying snack... anytime! They’re perfect for lunches, sport snacks, snack machines and break rooms, or charity events... or take them on the go. Plus, they’re ideal for resale in convenience stores and gift shops. Case includes 28 – 5-ct. boxes of Lance® Fresh-Roasted Salted Peanuts, .8-oz. in each pack.
(28units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Applesnax Homestyle Applesauce, 4-ct. Packs

SKU #:
930701

reviews
4.5 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

A nutritious snack that’s equally delicious! Made from select fresh country apples, these convenient go-anywhere snacks contain no preservatives and are enriched with vitamin C. They’re perfect for school lunches (a must-have for every lunchbox), care packages, and meals in care facilities... also great for resale in groceries and convenience stores. Case includes 12 – 4-ct. packs of Applesnax® Homestyle Applesauce.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Applesnax Applesauce with Cinnamon, 4-ct. Packs

SKU #:
998939

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

A nutritious snack that’s equally delicious! Made from select fresh country apples blended with cinnamon, these convenient go-anywhere snacks contain no preservatives and are enriched with vitamin C. They’re perfect for school lunches (a must-have for every lunchbox), care packages, and meals in care facilities... also great for resale in groceries and convenience stores. Case includes 12 – 4-ct. packs of Applesnax® Applesauce with Cinnamon.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Naturally Select Fruit & Nut Mix, 6-oz. Packs

SKU #:
143145

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

A healthy snack mix with raisins, peanuts, sunflower seeds, dates, and soy nuts makes a tasty treat! It’s a great addition to parties, camp snacks, sporting events, and nature expeditions... also great for resale in convenience stores, concession stands, and canteens. Case includes 24 – 6-oz. bags of Naturally Select Fruit & Nut Trail Mix.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Clif Bar Crunchy Peanut Butter Energy Bars, 2.4 oz.

SKU #:
137661

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 36 units)
Case Price:
$36.00 (36 units per case)

Get the extra energy you need to get over the mountain or through the day. Designed to provide the protein, carbohydrates, vitamins, and minerals the body needs to give it a boost of energy to power through physically demanding activities. Also a great mid day snack to help get you through the work day. Case includes 36 – 2.4-oz. Clif Bar® Crunchy Peanut Butter Energy Bars.
(36units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Mrs. Freshley’s Mixed-Fruit Cereal Bars, 6-ct. Boxes

SKU #:
153453

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

A delicious and nutritious on-the-go snack! Low in fat and made with whole grain oats, these cereal bars are packed with delicious fruit filling surrounded by a flaky pastry crust. Each box includes six individually wrapped 1-oz. bars that are perfect for school, work, day care centers, resale, and so much more. Case includes 24 – 6-ct. boxes of Mrs. Freshley’s® mixed-fruit cereal bars.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Nature Valley Oats ’N Honey Crunchy Granola Bars, 4-ct. Boxes

SKU #:
855262

reviews
4.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 16 units)
Case Price:
$16.00 (16 units per case)

A crunchy, satisfying taste you can take on-the-go! Made with whole grain rolled oats, crisp rice, and honey and are 100% natural. Each box contains 2 pouches with two bars per pouch. Case includes 16 – 4-ct. boxes of Nature Valley® Oats 'N Honey Crunchy Granola Bars.
(16units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Frosted Strawberry Toast’em Pop-Ups, 6-ct. Boxes

SKU #:
10819

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Frosted strawberry Toast’em® Pop-Ups® are fully baked, ready to eat, and provide a good source of 7 vitamins and minerals! Plus, they’re equally tasty served right out of the box, or warmed up in the toaster. Perfect for breakfast on the go, school functions, care packages, and for resale in groceries and convenience stores. Case includes 12 – 6-ct. boxes of frosted strawberry Toast’em® Pop-Ups®.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Nissin Top Ramen Chicken-Flavored Oodles of Noodles, 5-ct. Packs

SKU #:
132991

reviews
4.5 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 6 units)
Case Price:
$6.00 (6 units per case)

Grab a quick and easy lunch. Ramen has become a staple in dorm rooms and kitchen pantries for those fast lunches that warm you up. Add some veggies or meat to make a complete filling dinner. Perfect for on-the-go parents, college students, and care packages. Case includes 6 – 5-ct. packs of Nissin® Top Ramen® Chicken Flavored Oodles of Noodles®.
(6units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Slim Jim Original Smoked Snack Sticks, 4-ct. Packs

SKU #:
982278

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 36 units)
Case Price:
$36.00 (36 units per case)

Made with chicken and beef with a great smoked flavor! A great snack while you’re on the go... ideal for travel, camping, sports games, hiking, poker night, or anytime. Savory, smokey flavor is sure to satisfy. Also ideal for resale in convenience stores, groceries, canteens, concession stands, and snack bars. Case includes 36 – 4-ct. packs of 1.12-oz. Slim Jim® original smoked snack sticks.
(36units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Jack Link’s Original Beef Steak, 0.8 oz.

SKU #:
150663

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 72 units)
Case Price:
$72.00 (72 units per case)

Slices of premium, lean, and tender 100% beef are seasoned and smoked over mesquite for a savory, flavorful snack —  just peel open package and enjoy! A great snack while you’re on the go... ideal for travel, camping, sports games, hiking, poker night, or anytime. Also perfect for resale in convenience stores, groceries, canteens, concession stands, and snack bars. Case includes 72 – 0.8-oz. packages of Jack Link’s® Original Beef Steak.
(72units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Armour Original-Flavor Vienna Sausage, 5-oz.

SKU #:
135086

reviews
4.6 out of 5

Unit Price:
$0.50 (Minimum qty: 48 units)
Case Price:
$24.00 (48 units per case)

Armour® Vienna Sausage are bursting with flavor! Made of chicken, pork, and beef, they’re a tasty treat to enjoy as a ready-to-eat snack or add to your favorite dishes or recipes. Also great for camping, lunches, care packages, and resale. Case includes 48 – 5-oz. cans of original flavor Armour® Vienna Sausage.
(48units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Hanover Chunky Chicken Noodle Soup, 15-oz. Cans

SKU #:
115302

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Good food meets convenience! This traditional chicken noodle soup is only 100 calories per serving and contains no trans fat, making it a healthy choice for lunch or dinner. Perfect for camping, lunches, care packages, resale and more. Case includes 12 – 15-oz. cans of Hanover® Ready-to-Serve Chunky Chicken Noodle Soup.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Southgate Beef Stew, 15-oz. Cans

SKU #:
107482

reviews
4.3 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Case includes 12 – 15-oz. cans of Southgate Beef Stew.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Libby’s Whole Kernel Sweet Corn, 15-oz. Cans

SKU #:
961894

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$0.79 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$9.48 (12 units per case)

Canned corn is a staple for any pantry and great served alone, or paired with meats, casseroles, breads, and more. Ideal for home, care packages, food pantries, and resale. Case includes 12 – 15-oz. cans of Libby’s® Whole Kernel Sweet Corn.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Libby’s Mixed Vegetables, 15-oz. Cans

SKU #:
135216

reviews
4.5 out of 5

Unit Price:
$0.79 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$9.48 (12 units per case)

Serving a delicious medley of vegetables is affordable and easy. Just open the can, heat, and serve. Each can includes a mix of peas, potatoes, green beans, Lima beans, celery, corn and carrots. Great for restaurants, caterers, shelters, and meals at home. Case includes 12 – 15-oz. cans of Libby’s® Mixed Vegetables.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.


Why do we need this?

Zip Code

We ask for your zip code in order to check availability of products in the Dollar Tree distribution center that services your area.




Purchasing a case of   is a better value than buying  units. Would you like to upgrade to a case?