Rate It & Win contest! Got a favorite? Rate it and be entered to win a $100 Dollar Tree gift card! Official Rules
  • Deals Store
  • Dollar Tree Espanol
  • Dollar Tree Canada
  • Corporate
Order by Phone 24/7: 1-877-530-TREE (8733)

Teacher Idea: Mayflower Snack Boats

Nothing says "The First Thanksgiving" quite like eating snacks from the Mayflower! These clever little snack boats are a cinch to make, plus they’re a whole lot of fun. They can also double as place cards at your feasting table. Here’s the items you’ll need (shop for items below or visit one of our stores):

•  Brown Paper Lunch Sacks
•  Straws
•  Construction Paper
•  Sail Stencil (see craft sheet)
•  Scissors
•  Tape
•  Hole Punch
•  Markers

Download Project Sheet

Complete the Combo:

Delivery Options

Item Delivery Options
Each item in your cart shows delivery options based on that item's availability in a distribution center near you and its UPS shipping restrictions.

"In-Store Pickup" and "UPS Delivery" Displayed: this item can be shipped for FREE to your local Dollar Tree or Deals store, or you can choose to have this item shipped via UPS directly to you (shipping fees apply).

Only "In-Store Pickup" Displayed: this item can only be shipped for FREE to your local Dollar Tree or Deals store. This item is not available for UPS shipping due to shipping restrictions.

Only "UPS Delivery" Displayed: this item is only available to be shipped to your home or business via UPS (shipping fees apply). This item is currently out-of-stock in the distribution center that services your area and is not available to be shipped for free to your local Dollar Tree or Deals store.

"Out of Stock" Displayed: this item is currently out of stock and not available for ordering.

Larger Image

Brown Paper Lunch Bags, 40-ct. Packs

SKU #:
810267

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 6 units)
Case Price:
$30.00 (30 units per case)

It’s easy to take your lunch or sandwiches to work, school, the park, or wherever you go with these sturdy brown paper lunch bags! Also great for craft projects and more. Case includes 30 – 40-ct. packs of brown paper lunch bags.

Don’t need a full case? This item is also available in smaller quantities!
(30units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.
Handling fee applies.

Handling?

When you purchase individual units of a product, a handling fee will be applied to each unit. You can eliminate the per-unit handling fees by upgrading to a case.


Larger Image

Roselle Construction Paper, 12x9" Pads

SKU #:
102373

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 48 units)
Case Price:
$48.00 (48 units per case)

A great addition to kids’ craft-time fun! Construction paper in 9 bright colors is perfect for crafts, art projects, school projects, day care centers, clubs, Sunday school, care packages, resale, and so much more. Plus, each pad includes fun project ideas. Case includes 48 – 36-sheet pads of 12x9" Roselle® construction paper, each pad with 9 bright colors.
(48units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Children’s Blunt and Pointed End Scissors, 5"

SKU #:
112048

reviews
4.5 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 48 units)
Case Price:
$48.00 (48 units per case)

Get the right scissors for children of any age! Blunt-end scissors are for children ages 3+, while pointed-end scissors are for children ages 6-9. Each pair of stainless-steel scissors has colorful plastic handles that work for both right and left-handed grips. Great for preschools, day care centers, and elementary schools. Case includes 48 – 2-ct. packs of 5" scissors assorted between blunt and pointed ends with a variety of colorful handles.
(48units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Kids’ Safety-Cut Scissors, 5"

SKU #:
117780

reviews
4.9 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 36 units)
Case Price:
$36.00 (36 units per case)

Safety-cut, rounded-tip scissors have a plastic casing and are the best choice for little hands! Feature a unique lift-assist piece with a spring-like function that makes cutting easier for beginners. Perfect for use in preschool and kindergarten. Case includes 48 – 5" plastic-covered safety cut scissors assorted among red, blue, yellow, and green.
(36units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

3M Scotch Transparent Tape, 2-ct. Packs

SKU #:
659250

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 4 units)
Case Price:
$288.00 (288 units per case)

An incredible value – 300" of ¾" transparent tape per roll! Great for classroom art projects, teacher bulletin boards, office supplies, churches, resale, and so much more. Case includes 288 – 2-ct. packs of 3M® Scotch® transparent tape (a total of 576 rolls).

Don’t need a full case? This item is also available in smaller quantities!
(288units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.
Handling fee applies.

Handling?

When you purchase individual units of a product, a handling fee will be applied to each unit. You can eliminate the per-unit handling fees by upgrading to a case.


Larger Image

Washable Fineline Markers, 20-ct. Packs

SKU #:
20589

reviews
4.7 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 24 units)
Case Price:
$24.00 (24 units per case)

A must-have addition to school supplies! Fine-tip markers in a rainbow of fun colors are great for drawing, outlining, and tracing. Plus, they’re washable so clean up is always a snap. Perfect for crafts, schools and day care centers, care packages, churches, travel, and summer camps, plus packages are peggable for easy resale display. Case includes 24 – 20-ct. packs of fineline washable markers.
(24units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Washable Broadline Markers, 10-ct. Packs

SKU #:
20590

reviews
4.1 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 36 units)
Case Price:
$36.00 (36 units per case)

A must-have addition to school supplies! Broad-tip markers in a rainbow of fun colors are great for coloring, drawing, and sign making. Plus, they’re washable so clean up is always a snap. Perfect for crafts, schools and day care centers, care packages, churches, travel, and summer camps, plus packages are peggable for easy resale display. Case includes 48 – 10-ct. packs of broadline washable markers.
(36units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Stauffer’s Whales Baked Cheddar Snack Crackers, 7 oz.

SKU #:
857981

reviews
5.0 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

Fun little whale-shaped crackers are baked full of rich cheddar flavor! Plus, they have zero cholesterol, zero trans fat, and no artificial flavors or colors. They’re a great addition to everyday snacking, school lunches, kid’s parties, and are also great for resale. Case includes 12 – 7-oz. boxes of Stauffer’s® Whales cheddar snack crackers.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.

Larger Image

Stauffer’s Iced Animal Cookies, 11-oz. Bags

SKU #:
852317

reviews
4.8 out of 5

Unit Price:
$1.00 (Minimum qty: 12 units)
Case Price:
$12.00 (12 units per case)

A sweet and crunchy snack that kids just love! Kid’s enjoy identifying the different animal shapes (like elephants, camels, giraffes, rhinos, and more) that are each topped with a sweet layer of pink or white icing. They’re great for home, school lunches, traveling, churches, day care snacks, resale, and more. Case includes 12 – 11-oz. bags of Stauffer’s® Iced Animal Cookies.
(12units per case)
Best value!

Best value!

There are no per-unit handling fees when purchasing products by the case.


Why do we need this?

Zip Code

We ask for your zip code in order to check availability of products in the Dollar Tree distribution center that services your area.




Purchasing a case of   is a better value than buying  units. Would you like to upgrade to a case?